GoDaddy – En İyi Yabancı Hosting

GoDaddy

GoDaddy
Deal Score+2
Aylık 6.95$ Hemen İncele
Deal Score+2
Aylık 6.95$ Hemen İncele
Godaddy markası, kolayca pazardaki en iyi bilinen etki alanı kayıt şirketlerinden ve barındırma sağlayıcılarından biridir.
Ancak, performans ve hızlı sayfa hızı sağlama konusunda saygınlığı hak ediyor mu?
Sayfa yükleme hızları nispeten hızlı olsa da, sadece 500ms’nin üzerinde, çalışma süresi ideal değildir. (%99,97)
%99,99 kesintisiz çalışma garantisi, 100GB web sitesi depolama alanı (çok), ölçülmemiş bant genişliği ve web sitesi oluşturucuları için ücretsiz deneme sürümü sunduklarına bir bakış atıldığında, çok iyi bir anlaşma gibi görünüyor.
8.7Expert Score
Godaddy Değerlendirme

Godaddy hosting hizmetlerinin müşteri görüşlerine göre değerlendirme puanları yer almaktadır.

Güvenilirlik
8.3
Fiyatlandırma
9.1
Kullanım Kolaylığı
9.5
Destek
7.9
Ekstra Özellikler
8.5
PROS
 • 7/24 Destek
 • Plesk veya cPanel
 • 99.9% Uptime garantisi
CONS
 • Ücretsiz Domain Hakkı
 • Windows VPS

GoDaddy, 1997 yılında kurulmuştur ve İnternet domain hizmeti sağlamaktadır. Dünyanın en ünlü internet domain servis sağlayıcısıdır. Bob Parsons tarafından kurulmuştur. 2010 yılında 45 milyon domain ismini yönetecek kadar büyümüştür. Günümüzde bu sayı çok daha fazladır. Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir şirkettir. 2002 yılında VeriSign tarafından satın alınmıştır. Şirket kendisini küçük ve bağımsız girişimlere adanmış olarak tanımlamaktadır. Günümüzde 20 milyonda fazla müşteriye hizmet sağlamaktadır. Özellikle profesyonel bir web sitesi kurmak ve müşterilerine hitap etmek isteyenler için sıklıkla önerilmektedir.

Dünyanın en ünlü alan adı şirketi olarak bilinmektedir. Hemen her internet kullanıcısı bir şekilde GoDaddy adını duymuştur. Özellikle sağladığı kolay alan adı kaydı hizmeti ile sıklıkla tercih edilmektedir. Genel olarak da bu hizmeti ile tanınmıştır. Ancak sadece alan adı kaydı hizmeti ile kalmamış, günümüzde internet siteleri ile ilgili de birçok farklı hizmet sağlamaktadır. GoDaddy birbirinden farklı planlarda seçenekler sunmaktadır. Bu bağlamda kullanıcılar, paylaşımlı hostinglerden, yeniden satış için hostiglerden, WordPress’e özel planlardan, VPS hostinglerden ve adanmış sunuculardan faydalanabilmektedir. Son derece uzun yıllardır bu alanda kendisini geliştiren ve farklı adımlar atan GoDaddy birçok kullanıcıya göre olumlu sonuçları ortaya çıkartmaktadır. Ancak firma hakkında pek çok farklı olumsuz yorumda bulunmaktadır. Yinede olumsuz yorumların günümüzde her firmada olduğu unutulmamalıdır ve kararlar buna göre verilmelidir. Kullanıcılar kendilerine en uygun planı seçenek avantajlar elde edebilmektedir.

GoDaddy Hizmetleri

GoDaddy genel olarak ele alındığında alan adı konusunda son derece iyi bir seçenektir. Ancak hosting alanında farklı olumsuzluklar söz konusu olabilmektedir. Bu durumda hosting hizmetini almak isteyen kullanıcılar için farklı problemleri ortaya çıkartmaktadır. Sunulan hosting hizmeti Apache tabanlıdır. Bu çoğu hosting firmasının kullanmadığı eski bir ağ sunucu teknolojisidir. WordPress ve diğer içerik yönetim sistemleri ile uyumlu çalışmamaktadır.

GoDaddy ağ hosting kategorisinde dört farklı planı bulundurmaktadır. Bulunan tüm planlar sınırsız bant genişliği ile kullanıma sunulmaktadır. Temel plan 100 GB veri depolama alanı sağlamaktadır. Ancak daha gelişmiş planlar sınırsız veri tabanı desteği sunmakta. Yine temel planda tek bir alan adı kullanılabiliyorken, diğer paketlerde sınırsız alan adı kullanılabilmektedir. Aynı zamanda paketler arasında işleme gücü ve hız farklı da bulunmaktadır. Hosting hizmetleri cPanel ile çalışabilmektedir ve tüm sıradan araçlara hızlı bir erişim olanağı sunulmaktadır. Otomatik yükleyici sayesinde daha hızlı bir sonuç ortaya çıkarılabilmektedir.

Temel planda ücretsiz bir SSL sertifikasının sağlanmaması, kullanıcılar için olumsuz bir etki yaratmaktadır. SSL sertifikası, web siteleri için zorunluluktur. Bu durumda ücretsiz bir sertifikanın bulunmaması ortaya farklı ödemelerin çıkmasına sebebiyet verebilmektedir. Aynı zamanda SSL sertifikaları oldukça yüksek fiyatlar ile satılmaktadır. Bu da GoDaddy’nin rakipleri arasında geri planda kalmasına sebebiyet vermektedir.

Ek Ücretlendirmeler

GoDaddy açısından beklide kullanıcıları en çok olumsuz etkileyen unsur ek ücretlendirilmektedir. GoDaddy hizmetlerinde sunulan hosting planlarında yedekleme hizmeti dahil olmak üzere pek çok farklı güvenlik özelliği dahi ek bir ücrete tabidir. Son derece basit araçlar dahi ücretlendirilebilmektedir. GoDaddy’nin site oluşturucusu kullanılmak istenirse bunun içinde oluşturucu planının satın alması gerekmektedir.

Kullanım Kolaylığı ve Kullanıcı Deneyimleri

Birçok kullanıcıya göre GoDaddy karmaşık bir sisteme sahiptir. Özellikle ana sayfasının aldatıcı olabildiği hakkında birçok farklı yorum bulunmaktadır. Bu noktada kullanıcı deneyimlerinde yaşanan olumsuzluklar şu şekilde sıralanabilir;

 • Doğru planı seçmek zordur. Yeterli açıklamanın bulunmaması özellikle bu işe yeni başlayacak olanların bu durumdan olumsuz etkilenmesine sebebiyet verebilmektedir. Bu durumda planların seçilmesine farklı olumsuzluklar kazandırmaktadır. Aynı zamanda kullanıcıların olumsuz yorum yaptığı bir diğer konu ise özel WordPress planlarının daha az kaynakla sunulmasıdır.
 • Alan adını bağlamak konusunda farklı sorunlar ve zorluklar ortaya çıkabilmektedir. Hosting seçiminden sonra alan adını bağlama adımına geçilir. Bu durum hiç bilmeyen biri için son derece karmaşık olarak görülebilmektedir. GoDaddy tarafından herhangi bir bilgi sağlanmaması da olumsuz bir etki yaratmaktadır.
 • WordPress yüklemek kullanıcıların dile getirdiklerine göre son derece kolaydır. Bu durum aslında büyük bir avantaj olabilir. Çünkü WordPress ile hiç bilmeyen insanların dahi web sitesi yönetebilmesi mümkündür.
 • Performans konusunda da kullanıcılar zaman zaman farklı olumsuzluklar yaşayabilmektedir. Özellikle bazı durumlarda yaşanan kesintiler web sitesinin trafik kaybetmesine sebebiyet verebilmektedir.
 • Destek hizmeti konusunda da 7 gün 24 saat birilerine ulaşmak mümkün değildir. Ancak destek hizmetine ulaşıldığı zaman genel olarak sorunlar hızla çözülmektedir.
 • Genel olarak hız konusunda da kullanıcılar farklı problemler yaşamaktadır.

GoDaddy Artıları ve Eksileri

Hemen her hosting firmasında söz konusu olan artılar ve eksiler bulunmaktadır. Bu noktada GoDaddy diğer firmalara göre başarısız olarak görülmektedir. Çünkü eksilerinin artılarından daha fazla olduğu düşülmektedir. Yinede GoDaddy artıları şu şekilde sıralanabilir;

 • Hızlı sorun çözme yeteneği. Özellikle canlı desteğe erişim sağlandığı anda yaşana sorunlar olabilecek en hızlı şekilde çözüme ulaştırılabilmektedir.
 • Ödeme kolaylıkları. Birçok hosting firmasında olduğu gibi GoDaddy farklı ödeme kolayları sunmakta ve bu sayede web sitelerinin her zaman açık kalmasına imkan tanımaktadır.
 • Alan adı alma ve ekleme konusunda gelişmiş seçenekler bulunmaktadır.

Tüm bunlara ek olarak GoDaddy’nin birçok farklı eksiside bulunmaktadır. Bu eksiler ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Birçok farklı ve basit hizmet için ek ücretler talep edilmektedir.
 • Hız konusunda diğer hosting firmalarına oranla yavaş kalmaktadır.
 • Kullanıcı paneli karışık öğeler içermektedir. Özellikle yeni başlayanlar için bu kısım biraz yorucu olabilmektedir.
 • Yaşanan farklı problemlerden dolayı sıklıkla olmasa da, sistemler kapanabilmektedir. Bu durumda da kullanıcılar web site trafiklerini kaybedebilmektedir.

Genel Olarak GoDaddy

GoDaddy genel olarak ele alındığı zaman ortaya birçok farklı soru işareti çıkmakta ve ortaya çıkan birçok farklı soru işareti kullanıcıların kafasını karıştırmaktadır. GoDaddy hakkında alan adını sağlama konusunda attığı profesyonel adımları hosting hizmetleri konusunda atamadığı söylenebilir. Bu durumda ortaya farklı olumsuz sonuçları çıkartmaktadır. Özellikle olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalmış olan kullanıcılar, yaşadıkları kötü deneyimleri birçok farklı açıdan gözler önüne sermektedir. Tüm bunlara rağmen günümüzde en çok tercih edilen firmalardan bir tanesidir. Milyonlarda farklı birey GoDaddy tarafından sağlanan hizmetleri tercih etmekte ve kullanmaktadır. Bu durumda aslında firmanın bir yerlere gelebilmesine olanak tanımaktadır. Yinede genel olarak ele alındığında diğer profesyonel hosting firmaları kadar başarılı sonuçları ortaya çıkartmamakta ve beklentileri istenildiği gibi karşılayamamaktadır. Her ne kadar milyonlarca kişi tarafından tercih edilen hizmetleri barındırsa da sürekli olarak ortaya çıkan ek ödeme seçenekleri, genelde insanların olumsuz bir algı sergilemesine sebebiyet vermektedir. Kısacası GoDaddy ile her zaman kusursuz bir hizmet almak mümkün değildir. Ancak yaşanan sorunları hızlı çözme çabaları ve profesyonel teknik destek ekibi takdir edilebilir. Bu bağlamda herhangi bir sorundan teknik destek ekibi ile iletişime geçildiğinde sorunlar hızla çözüme ulaştırılmaktadır. GoDaddy birçok insana göre tercih edilebilir, birçok insana göre ise tercih edilmemesi gereken bir firma olarak nitelendirilmektedir.

Ancak, çok sayıda meraklı satış elemanı ve sinsi pazarlama püf noktalarına (site yedeklemeleri, SSL sertifikaları, e-posta hesapları ve daha fazlası için ücretlendirme gibi) baktığınızda, markanın itibarına güvenmek daha da zorlaşır.
Birçok utanmaz paraya kazanmaya ek olarak, Godaddy’nin fiyatlandırma yapısının içinde mevcut olanı, müşteri destek ekibinin verimsizliği ve zorlayıcı freebies eksikliği (endüstri standardı SSL sertifikası ve sınırsız e-posta hesapları gibi), yukarıda belirtilen ana bilgisayarların herhangi birinin üzerinde yorum yapmamızı zorlaştırmaktadır.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Logo