DreamHost – En İyi Yabancı Hosting

DreamHost

400.000’den fazla aktif müşterisi ve 1,5 milyondan fazla web sitesinden oluşan barındırma ekibiyle DreamHost, web barındırma oyunundaki en büyük oyunculardan biridir.
1996 yılında kurulan ve (ilk 12 ay için) sadece 2,59 $ / ay başlayan fiyatlandırma planları sunan, aynı zamanda en eskilerden ve en ucuzlardan biridir.
8.8Expert Score
DreamHost Değerlendirme

DreamHost hosting hizmetlerinin müşteri görüşlerine göre değerlendirme puanları yer almaktadır.

Güvenilirlik
9
Fiyatlandırma
8.8
Kullanım Kolaylığı
8.8
Destek
8.9
Ekstra Özellikler
8.7
PROS
 • 7/24 Destek
 • Plesk veya cPanel
 • 99.9% Uptime garantisi
CONS
 • Ücretsiz Domain Hakkı
 • Windows VPS

DreamHost, Los Angeles merkezlidir. Web barındırma sağlayıcısı ve alan adı kayıt şirketi olarak hizmet vermektedir. 1996 yılında faaliyetlerine başlamıştır ve giderek büyümüştür. İlk olarak Dallas Bethune, Josh Jones, Michael Rodriguez ve Sage Weil tarafından henüz lisans öğrencisiyken kurulmuştur. Dha sonrasında Michael Rodriguez tarafından 1997 yılında tescil edilmiştir. İlk olarak 1997 yılında müşteri sitelerini barındırmaya başlamıştır. Bu sayede yavaş yavaş gelişmeye başlamış ve günümüzde dünyanın en büyük firmalarından bir tanesi olmayı başarmıştır. Bu gün sağladığı profesyonel hizmetler ile ön plana çıkmaktadır.

DreamHostpaylaşılan, VPS ve kişisel barındırma ağı sunmaktadır. Ubuntu işletim sistemi üzerinde çalışan Apache, nginx ve lighttpd web sunucularından oluşmaktadır. DreamHost ayrıca yeni girişimciler ve geliştiricilere özel olarak 2012 yılından itibaren piyasaya sürülen bulut depolama ve bilgi işlem hizmetlerini de sağlamaktadır. Kullanıcıların diledikleri tüm hizmetleri kolay bir şekilde kullanabilmesi için son derece gelişmiş bir konrtol paneli sunulmaktadır. Bu kontrol paneli şirket için özel olarak tasarlanmıştır. Aynı zamanda profesyonel bir müşteri destek hattı da ulunmaktadır. Bu sayede kullanıcıların yaşadığı her bir problem hızla ortadan kaldırılabilmektedir. DreamHost herhangi bir arama desteği sağlamamaktadır. Ancak kullanıcılar bu hizmeti ek ücret ödeyerek talep edebilmektedir. Arama desteği sunmasa da son derece gelişmiş bir canlı destek hizmeti sunulmaktadır. Canlı destek hizmetinden tüm kullanıcılar faydalanabilmektedir. Yaşanabilecek olumsuz durumlarda sunulan bu destek hizmetleri profesyonel sonuçların ortaya çıkarılmasına imkan tanımaktadır.

Dosya Barındırma Özelliği

DreamHost 2006 yılında “Sonsuza kadar doysa saklama” adını verdiği bir hizmet geliştirmiştir. Bu sayede dosya barındırma hizmetleri de kullanıcılara sunulmaktadır. Bu hizmet kapsamında kullanıcılar tek bir sefer ödeme yaparak, dosyalarını sonsuza kadar saklayabilecekleri alanlara sahip olabilmektedir. Bu hizmet kapsamında işlem dosyaları ve benzeri dosyalar sonsuza kadar saklanabilmekte, yeniden dağıtılabilmekte ya da firmalar tarafından satılabilmektedir. 2012 yılının kasım ayıdan itibaren bu hizmet yeni kayıt yaptıracak kişiler içinde sunulmaya başlamıştır. Ancak bu hizmet 2013 yılında sonlandırılmıştır. Şirket geliştirdiği yeni teknolojiler ile bu hizmetin yeniden hayata geçirileceğini ve daha iyi bir depolama hizmetinin sunulacağı dile getirilmiştir.

Ücretsiz Uygulama Barındırma Hizmeti

DreamHost 2009 yılından itibaren ücretsiz bir web uygulaması barındırma hizmeti sunmaya başlamıştır. Kullanıcılar kendi alan adlarıyla ya da ücretsiz bir alan adı ile WordPress, MediaWiki gibi birçok farklı açık kaynak kodlu uygulamadan profesyonel bir şekilde faydalanabilmektedir. Kontrol panelleri aracılığı ile bu uygulamalar kolaylıkla kullanılabilmektedir.

DreamHost Barındırma Planı Seçenekleri

Tüm hosting firmalarında olduğu gibi DreamHost’ta birbirinden farklı planlar bulunmaktadır. Kullanıcılar kendilerine en uygun planı seçerek profesyonel bir hizmet alabilmektedir. Bu bağlamda DreamHost planları şu şekilde sıralanabilir;

 • Shared Hosting: Paylaşımlı hosting seçeneği olarak sunulmaktadır. Kullanıcılara sunulan en temel plandır. Özellikle ilk defa web sitesi sahibi olacaklar için önerilmektedir. Bu plan ile kullanıcılar bir adet ücretsiz alan adı alabilir ve sınırsız bir depolama, bant genişliği elde etmektedir.
 • WrodPress Hosting: DreamHost tarafından WordPress için özel olarak sunulan bir hizmettir. Özellikle sadece WordPress sistemini kullanacak olan kullanıcılar için son derece profesyonel bir deneyim sağlamaktadır. Sağlanan bu plan ile herhangi bir WordPress teması ya da eklentisi üzerinden canlı sohbet imkanı elde edilmektedir.
 • Sanal Sunucular: Sağlanan bu hizmet kapsamında gerçek bir sunucu gibi sanal sunucu hizmeti alınmaktadır. Web uygulamalarını çalıştırmak isteyenler ya da e-ticaret siteleri için en ideal seçenektir.
 • Dedicated Sunucular: Gerçek sunucu hizmeti sağlamaktadır. Otomatik yönetile yedekleme seçenekleri bulunmaktadır. Sınırsız bant genişliği sağlanmaktadır.

DreamHost Artıları ve Eksileri

DreamHost hizmetlerinde her firmada olduğu gibi birçok farklı artı ve eksi bulunmaktadır. Tüm bu artı ve eksiler göz önünde bulundurularak bireyler en doğru tercihi yapabilmektedir. DreamHost artıları şu şekilde sıralanabilir;

 • Yüzde yüz tam zamanlı çalışma süresi garantisi verilmektedir.
 • Kullanıcılara yaşadıkları her bir saatlik kesinti için ücretlerinin yüzde onuna kadar DreamHost kredisi sağlanmaktadır.
 • WordPress kolay barındırma kurulumu sağlanmaktadır.
 • Hesaplarda herhangi bir değişim yapılmak istendiğinde işlemler son derece hızlı bir şekilde tamamlanmaktadır.
 • Uygun fiyat seçenekleri bulunmaktadır.
 • Son derece gelişmiş müşteri hizmetleri sağlanmaktadır.
 • Yaşanabilecek her türlü olumsuz durum en hızlı şekilde çözüme ulaştırılmaktadır.

Aynı zamanda tüm firmalarda olduğu gibi farklı eksi yönlerde bulunmaktadır. DreamHost eksileri ise şu şekildedir;

 • Gösterge panelleri başlangıç seviyesinde olanlar ya da orta seviyede olanlar için kargaşalar ortaya çıkabilmektedir.
 • Gerekli durumlarda basit işlemlerde dahi ek ücretler söz konusu olabilmektedir.
 • Sağlanan kendi kendine yap şekildeki teknik destek yeni başlayan kullanıcılar için zorlayıcı olabilmektedir.
 • Canlı sohbet seçeneğinin bulmaması kullanıcıların sorunlarını yavaş çözmesine sebebiyet verebilmektedir.

DreamHost Kullanıcı Deneyimi

DreamHost genel olarak kullanıcı deneyimi açısından olumlu bir etki ortaya çıkartmaktadır. Web hostig hakkında hiçbir şey bilmeyenler için bazı hizmetler kullanıcılara karmaşık gelebilmektedir. Birçok insana göre DreamHost tercih edilebilir hizmetler sağlamaktadır. Özellikle WordPress konusunda sağlanan destek ile ilk defa web sitesi kuracak olanlar farklı avantajlar elde edebilmektedir. Basit kurumlum işlemleri ile son derece hızlı bir şekilde tamamlanmakta ve WordPress sistemli web sitesi kullanılabilmektedir. Tek tık ile WordPress kurulumu sağlanabilmektedir. Her ne kadar canlı destek hizmeti sunulmasa da firma gönderilen tüm maillere olabilecek en hızlı şekilde cevaplandığını dile getirmektedir. Genel olarak bu hizmet olumsuz bir durum gibi görülse de, kullanıcı deneyimleri ele alındığında herhangi bir olumsuzluk ortaya çıkmamaktadır. Yani mail ile olsa da kullanıcılar sorunlarının firma tarafından çözüldüğünü dile getirmektedir. Genel kullanıcı deneyimlerine göre özellikle uygun fiyat ve sağlanan destekler en çok ön plana çıkan hizmetlerdir.

DreamHost olumsuz yönleri ile ele alındığında ise ortaya çıkan en büyük problem, sağladığı kullanım panelinin karmaşık ve algılaması zor olmasıdır. Yönetim panelinin karmaşık olması ve destek hizmetlerinde kendin yap anlayışının benimsenmesi, kullanıcılarının yaşadığı olumsuzlukların giderilmesi konusunda daha da kafa karıştırıcı olabilmektedir. Firma maillere hızlı bir şekilde cevap verse de canlı destek hizmetinin bulunmaması, hiçbir şekilde bu konuda fikir sahibi olmayan kullanıcıları yorabilmektedir. Tüm bunlara rağmen hızlı kurulum ve hızlı sonuç elde etme imkanları sayesinde kullanıcıların her zaman profesyonel sonuçları elde etmesine imkan tanınmaktadır.

DreamHost, gerek sağladığı profesyonellik ile gerekse de bu alandaki tecrübesi ile kullanıcılarına her zaman en iyi deneyimi yaşatmaktadır. Zaman zaman farklı problemler söz konusu olabilse dahi genel olarak ele alığında beklentiler en iyi şekilde karşılanmaktadır. Her zaman olumlu kullanıcı deneyimin elde edilmesi için atılan adımlar sayesinde kullanıcıların memnuniyet oranları arttırılmaktadır. Yine de farklı kullanıcıların yaşadığı olumsuzluklar, DreamHost’un geri planda kalmasına sebebiyet verebilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki hemen her firmada bu gibi sorunlar yaşanabilmektedir. Her hosting firmasında sorunlar yaşandığının unutulmaması gerekmektedir. DreamHost’u tercih edecek kullanıcıların ise mutlaka kendisine en uygun planı belirlemeleri, oluşabilecek olumsuzlukları ise göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Bu sayede kusursuz sonuçlar ortaya çıkarılmaktadır.

Ancak, onlara tam bir onay vermemizi önleyen birkaç kilit konu var.
Her ne kadar 719ms hızlı yükleme süreleri, %99,96 ortalama çalışma süresi, 97 günlük para iade garantisi ve tamamen sınırsız bant genişliği sunsalar da canlı sohbet desteği ve geleneksel bir panel eksikliği (adaletli olursak, onlar kendi eşsiz cPanel’lerini sunuyorlar fakat web uzmanları olarak bizim favorimiz değiller) DreamHost’u satmayı zorlaştırıyor.
Pek çok şaşırtıcı barındırmaları olması ile, DreamHost aynı fiyata başka bir barındırmadan alabileceğiniz herhangi bir şey sunmuyor.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Logo